The 2020/21 Women's UEFA Champions League first qualifying round revealed the first 20 matches of the competition Thursday, Oct. 22. The 40 teams have now been trimmed to ten teams after the first two rounds and will join the elite 22 teams that were given byes to the Round of 32. Learn about the participants, how and when to watch the games, and all other information about the upcoming Women's UEFA Champions League campaign.
When will the 2020/21 UEFA Women's Champions League begin?
The 2020/21 UEFA Women's Champions League first qualifying round is set to start on Tuesday, Nov. 3, 2020. The qualifying round will consist of 40 clubs, paired into 20 single-legged ties.
How will the 2020/21 UEFA Women's Champions League draws be decided and what are the participating teams?
A total of 62 teams from 50 different nations enter the 2020/21 UEFA Women's Champions League. There will be five draws in the entirety of the competition:
First qualifying round draw – Thursday, Oct. 22, 2020
Forty clubs are divided into ten groups of four clubs. Within the ten groups, the 40 teams are divided equally as 20 seeded teams and 20 unseeded teams. The draw consisted in each unseeded team matching up with a seeded team in each group.
These are the results for the first qualifying round:
Tuesday, Nov. 3
- Vllaznia (ALB) (3) 3-3 (2) ALG Spor (TUR)
- Olimpia Cluj (ROU) 2-1 Birkirkara (MLT)
- SFK 2000 Sarajevo (BIH) 4-0 Ramat Hasharon (ISR)
- Ferencváros (HUN) 2-1 Racing FC Union Luxembourg (LUX)
Wednesday, Nov. 4
- Okzhetpes (KAZ) 1-2 Lanchkhuti (GEO)
- Pomurje (SVN) 3-0 Breznica Pljevlja (MNE)
- WFC-2 Kharkiv (UKR) 9-0 Alashkert (ARM)
- NSA Sofia (BUL) 3-1 Kamenica Sasa (MKD)
- PAOK (GRE) 1-3 SL Benfica (POR)
- Gintra Universitetas (LTU) 4-0 Slovan Bratislava (SVK)
- FC Minsk (BLR) 3-0 Rīgas FS (LVA)
- Apollon LFC (CYP) 3-0 Swansea City (WAL)
- CSKA Moskva (RUS) 2-0 Flora Tallinn (EST)
- Valur (ISL) 3-0 HJK Helsinki (FIN)
- St. Pölten (AUT) 2-0 Mitrovica (KOS)
- Górnik Łęczna (POL) 4-1 ŽNK Split (CRO)
- Vålerenga (NOR) 7-0 KÍ Klaksvík (FRO)
- ŽFK Spartak (SRB) 4-0 Agarista-ȘS Anenii Noi (MDA)
- Anderlecht (BEL) 8-0 Linfield (NIR)
- Glasgow City (SCO) (6) 0-0 (5) Peamount United (IRL)
Second qualifying draw – Friday, Nov. 6, 2020, at 6 a.m. ET
The 20 winners of the first qualifying round play another single-legged tie to determine the ten teams that meet the 22 clubs given byes to the round of 32.
- Pomurje (SVN) 4-1 Ferencvaros (HUN)
- NSA Sofia (BUL) 0-7 ŽFK Spartak (SRB)
- Valur (ISL) (3) 1-1 (4) Glasgow City (SCO)
- Górnik Łęczna (POL) 2-1 Apollon LFC (CYP)
- Anderlecht (BEL) 1-2 SL Benfica (POR)
- Gintra Universitetas (LTU) 0-7 Vålerenga (NOR)
- SFK 2000 Sarajevo (BIH) 0-2 WFC-2 Kharkiv (UKR)
- Olimpia Cluj (ROU) 0-1 Lanchkhuti (GEO)
- Vllaznia (ALB) 0-2 FC Minsk (BLR)
- St. Pölten (AUT) 1-0 CSKA Moskva (RUS)
Round of 32 draw – Tuesday, Nov. 24 at 6 a.m. ET
The 10 victors from the first two rounds join the 22 clubs given byes to the round of 32. The round of 32 will be the first round to have home-and-away fixtures, whoch will be played on Dec. 9 and Dec. 15.
- Lyon (FRA) 6-2 Juventus (ITA)
- Sparta Praha (CZE) 3-1 Glasgow City (SCO)
- WFC-2 Kharkiv (UKR) 2-2 BIIK-Kazygurt (KAZ)
- ŽFK Spartak (SRB) 0-7 Wolfsburg (GER)
- St. Pölten (AUT) 3-0 Zürich (SUI)
- Górnik Łęczna (POL) 1-8 Paris Saint-Germain (FRA)
- Ajax (NED) 1-6 Bayern München (GER)
- Vålerenga (NOR) vs Brøndby (DEN) *games rescheduled to 2/7/2021 & 2/14/2021
- Chenois GE (SUI) 2-9 Atletico Madrid (ESP)
- Pomurje (SVN) 2-6 Fortuna Hjørring (DEN)
- FC Minsk (BLR) 1-2 LSK Kvinner (NOR)
- Lanchkhuti (GEO) 0-17 Rosengård (SWE)
- Göteborg (SWE) 1-5 Manchester City (ENG)
- PSV Eindhoven (NED) 2-8 Barcelona (ESP)
- Fiorentina (ITA) 3-2 Slavia Praha (CZE)
- Benfica (POR) 0-8 Chelsea (ENG)
Round of 16 draw – Friday, Dec. 18, 2020
The 16 winners from the round of 32 will wait until Dec. 18 to see who they will face in the Round of 16. The round of 16 will also have home-and-away fixtures.
Quarter-final draw – Friday, March 12, 2021
The final draw of the competition scheduled for March 12, 2020, will determine the four quarterfinal matches.
2020/21 UEFA Women's Champions League debutants
Round of 32:
- PSV Eindhoven
- Servette
Qualifying rounds debutants:
- ALG Sport Kulübü
- Benfica
- CSKA Moskva
- Hapoel Nir Ramat HaSharon
- Kamenica Sasa
- Lanchkhuti
- Okzhetpes
- Racing FC Union
- Valerenga
Who are the UEFA Women's Champions League defending champions?
The defending champions of the UEFA Women's Champions League are seven-time European champion Olympique Lyonnais Feminin. Lyon defeated two-time UEFA Women's Champions League champion VfL Wolfsburg 3-1 on August 30, 2020, at Anoeta, San Sebastian.
Despite Lyon winning the tournament, then Wolfsburg striker Pernille Harder was named 2019/20 UEFA Women's Player of the Year. Lyon's Wendie Renard (2nd), Lucy Bronze (3rd), Delphine Cascarino (5th), Eugenie Le Sommer (6th), Ada Hegerberg and Amel Majri (joint 7th), and Dzenifer Marozsan (10th) missed out on the award.
The final was originally set for May 24, 2020, at Viola Park in Vienna, but it was postponed due to concerns over the COVID-19 pandemic. The competition's quarterfinal, semifinal and final stages were held in Bilbao and San Sebastian in Spain to minimize travel in order to minimize the spread of the virus.
What are key dates for the 2020/21 UEFA Women's Champions League?
First qualifying round: Tuesday, Nov. 3 and Wednesday, Nov. 4
Second qualifying round: Wednesday, Nov. 18 & Thursday, Nov. 19
Round of 32: Wednesday, Dec. 9 & Tuesday, Dec. 15
Round of 16: Wednesday, March 3 OR Thursday, March 4 & Wednesday, March 10 OR Thursday, March 11
Quarterfinals: Tuesday, March 23 OR Wednesday, March 24 & Wednesday, March 31 OR Thursday, April 1
Semifinals: Saturday, April 24 OR Sunday, April 25 & Saturday, May 1 OR Sunday, May 2
Final: Sunday, May 16, 2021 (Gamla Ullevi, Gothenburg)
Which TV channels/online streaming services will broadcast the 2020/21 UEFA Women's Champions League
North America
Canada: DAZN
The United States including Puerto Rico, US Virgin lslands, American Samoa, Midway lslands, Guam, Mariana lslands, US Minor Outlying lslands (Baker lsland, Howland lsland, Jarvis lsland, Johnston Atoll, Kingman Reef, Midway Atoll, Palmyra Atoll, Wake lsland, Navassa lsland): CBS
Europe
France, Monaco, Andorra: C+, M6
Germany: Sport1
Austria: ORF
Belgium: Proximus
Denmark: NENT
Finland: NENT
Greece: COSMOTE
Iceland: Vodafone (Stod 2)
Israel: The Sports Channel
Norway: NENT
Poland: POLSAT
Portugal: ELEVEN Sports
Romania: Telekom Sport, Digisport
Republic of Ireland: RTÉ
Russia: Match TV
Spain: Mediapro
Sweden: NENT
Switzerland: SRG, SSR
The United Kingdom, Channel Islands, Isle of Man: BT Sport
Africa/Asia/Oceania
Australia: SBS
Brunei, Cambodia, Japan, Laos, Malaysia, Philippines, Singapore, Thailand, Taiwan: DAZN
New Zealand: Sky Sport NZ
South Africa: eTV/AOM
Central/South America
Argentina, Ascension Island, Belize, Bolivia, Brazil, Costa Rica, Chile, Colombia, Ecuador, El Salvador, Falkland Islands, French Guyana, Guatemala, Guyana, Honduras, Mexico, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Suriname, Uruguay, Venezuela: Disney/ESPN
Caribbean (Anguilla, Antigua, Aruba, Bahamas, Bermuda, Bonaire, British Virgin Islands, Cayman Islands, Curacao, Dominica, Dominican Republic, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Haiti, Jamaica Martinique, Montserrat, Saba, St. Barth, St. Eustatius, St. Kitts & Nevis, St. Lucia, St. Martin and St. Pierre and Miquelon, St. Vincent & Grenadines, Trinidad & Tobago, Turks & Caicos): Disney/ESPN